Martin Prešern (1861 – 1957)

Na posebnem mestu med blejskimi planinci stoji Martin Prešern, doma z Rečice. Bil je vrtnar, ki je z vrtnarije na grajski Pristavi oskrboval Blejski grad in s cvetjem krasil blejske hotele. Med prvimi se je pridružil Slovenskemu planinskemu društvu. Stari Blejci so o njem vedeli, da je bil več kot 90-krat na vrhu Triglava. To pa za tiste čase ni bilo kar tako, saj se je delalo v »petek in svetek«. Leta 1934 je na Triglav peljal tudi sina Martina in vnukinjo Ano.

Leta 1949 je bil med ustanovitelji PD Bled. Na ustanovni občni zbor so povabili tudi najstarejšega člana društva, Martina Prešerna. Mož, ki je imel že visokih 88 let, se zbora ni udeležil. Matko Ulčar je predlagal, da bi ga za njegovo dolgoletno in požrtvovalno delo v planinstvu izvolili za častnega predsednika društva. Predlog je bil soglasno sprejet.

Vaš e-naslov ne bo objavljen.

You may use these HTML tags and attributes: